Kim jest przewoźnik farmaceutyczny?
Logistyka leków nie byłaby możliwa, gdyby nie przewoźnicy farmaceutyczni. To oni odgrywają kluczową rolę w transporcie medykamentów pomiędzy magazynami, przychodniami, szpitalami oraz aptekami. Kim są ci przewoźnicy? Jakie są ich obowiązki, obsługiwane przez nich technologie oraz jak zdefiniować wyzwania, jakie przed nimi stoją?
Kim jest przewoźnik farmaceutyczny?
Mianem przewoźnika farmaceutycznego określa się firmę bądź osobę fizyczną, która jest odpowiedzialna za przewożenie farmaceutyków z punktu A do punktu B. Podmiot ten musi pracować zgodnie z rygorystycznymi standardami oraz regulacjami branżowymi. Oczywiście wiąże się to z koniecznością ścisłego kontrolowania oraz monitorowania całego procesu przewozu. Jest to ważne, gdyż substancje biochemiczne takie jak szczepionki, leki lub inne medykamenty są często podatne na działanie:
- temperatury,
- wilgotności powietrza,
- światła słonecznego.
Jakie są wymagania względem przewoźnika farmaceutycznego? Jakie ma on obowiązki?
Podstawowe zadanie przewoźnika farmaceutycznego polega na bezpiecznym i zgodnym z przepisami transportowaniu produktów farmaceutycznych, w tym transport leków, wyrobów medycznych, a także innych substancji wymagających szczególnych warunków przechowywania i transportu.
Oznacza to, że musi on dowieźć je do punktu docelowego w idealnym stanie. Oczywiście wiąże się to z koniecznością wdrożenia i stosowania poszczególnych procedur, dokumentacji, technologii, a także instrukcji, dzięki którym można zminimalizować ryzyko uszkodzenia, zanieczyszczenia lub skażenia środków leczniczych i medycznych.
Jakie obowiązki należą do przewoźnika leków?
Zachowanie odpowiednich warunków transportu
Podmiot będący przewoźnikiem logistycznym dla rynku farmaceutycznego powinien przestrzegać zalecanych warunków transportu. Jednym z najważniejszych czynników jest w tym wypadku temperatura. Lekki i inne preparaty medyczne w zależności od rodzaju, można przewozić:
- w warunkach chłodniczych (2-8°C),
- w temperaturze pokojowej (15-25°C),
- w ultraniskich temperaturach (-20°C i poniżej).
Wdrożenie systemów monitoringu i bieżącej kontroli
Nie ulega wątpliwości, że wpływ temperatury na leki może nieść ze sobą potencjalne zagrożenie dla osób stosujących je i inne produkty medyczne. Dlatego przewoźnik farmaceutyczny jest zobowiązany do wdrożenia urządzeń monitorujących, które rejestrują temperaturę w czasie rzeczywistym. Jeśli wartość temperatury przekroczy normowaną granicę, powinny zostać wdrożone określone rozwiązania.
Pojazdy i kontenery poddane procesowi certyfikacji
Przewoźnik to podmiot, który realizuje m.in. rozwożenie leków do aptek. Praca ta wymaga dysponowania odpowiednimi pojazdami i kontenerami, których konstrukcja jest zaprojektowana z myślą o spełnieniu wytycznych GMP (Good Manufacturing Practice) oraz GDP (Good Distribution Practice). Pojazdy te muszą być poddane regularnemu serwisowaniu i co najważniejsze – posiadać stosowne certyfikaty, które poświadczają o tym, że można ich użyć do transportu farmaceutycznego.
Kwestie bezpieczeństwa
Podmiot będący przewoźnikiem farmaceutycznym musi spełniać określone regulacje dotyczące zabezpieczenia ładunku przed ingerencją osób trzecich. Rozwiązania te mają uniemożliwić ewentualną kradzież lub nieautoryzowany kontakt z ładunkiem. Dodatkowym zabezpieczeniem jest też monitoring GPS, który umożliwia bieżące obserwowanie lokalizacji ładunku.
Ciągłe szkolenia
Osoby, które wchodzą w skład zespołu należącego do podmiotu będącego przewoźnikiem logistycznym dla rynku farmaceutycznego, powinny przechodzić okresowe szkolenia. Dotyczą one przede wszystkim kierowców i personelu logistycznego. Szkolenia dotyczą przede wszystkim procedur związanych z transportem farmaceutycznym, znajomości standardów i reagowania na nieprzewidziane sytuacje.
Z jakich technologii korzysta przewoźnik farmaceutyczny?
Przewoźnik odpowiedzialny za transport i przechowywanie leków w jego trakcie korzysta z wielu technologii, dzięki którym można realnie podnieść standard świadczonych usług.
Przykładem nowoczesnych technologii są np. rejestratory temperatury, czyli urządzenia, które na bieżąco monitorują warunki panujące w kontenerach lub pojazdach. Oprócz nich często korzysta się z pojemników i kontenerów o właściwościach termoizolacyjnych. Zapewniają one stabilność temperatury przez dłuższy czas, a także podczas przemieszczania ładunku pomiędzy samochodem a miejscem docelowym (np. apteką lub szpitalem). Niektórzy przewoźnicy posiadają również auta dwukomorowe, która najlepiej utrzymują odpowiednią temperaturę wewnątrz pojazdu, zapewniając lepszą organizację, bezpieczeństwo i zgodność z wymaganiami dotyczącymi transportu leków i innych produktów farmaceutycznych. A to wszystko przekłada się na bezpieczeństwo powierzonego przez producentów towaru farmaceutycznego.
Systemy śledzenia GPS oraz RFID – dzięki nim można monitorować lokalizację towaru, a także skrócić czas obsługi magazynowej. Dzięki nim można na bieżąco śledzić jego położenie, a także minimalizować prawdopodobieństwo wystąpienia opóźnień.
Transport farmaceutyczny i stojące przed nim wyzwania
Przewoźnik farmaceutyczny to podmiot, który stoi przed wieloma wyzwaniami. Wynikają one przede wszystkim z konieczności spełnienia rygorystycznych regulacji i wdrażania procedur specyficznych dla tej branży. Mało tego – muszą one być stale aktualizowane, gdyż konieczne jest dopasowywanie ich do stale zmieniających się przepisów i wymogów prawnych.
Warto również dodać, że przewoźnik obsługujący hurtownie farmaceutyczne, musi również stale doskonalić się w swej pracy. To z kolei oznacza nie tylko stałe podnoszenie wiedzy, kwalifikacji i umiejętności, ale też inwestowanie w nowe technologie, które zapewniają jeszcze wyższy standard realizacji usług transportowych i logistycznych.
Dużym wyzwaniem dla przewoźników farmaceutycznych są wysokie koszty. Wynikają one z konieczności inwestowania w zaawansowane technologie, nowoczesne systemy chłodzenia, a także urządzenia monitorujące.
Dlaczego transport farmaceutyczny jest tak ważny?
Mimo wyzwań, jakie stoją przed przewoźnikami farmaceutycznymi, ich praca jest niezbędna, gdyż to oni odpowiadają za dostawy leków do aptek oraz szpitali, transport szczepionek i pozostałych produktów biologicznych, a także przewóz produktów do badań klinicznych. Nowoczesna farmalogistyka to przestrzeń, która poddana jest ciągłej ewolucji, a to oznacza konieczność dostosowania się przewoźników do realiów zmieniającego się rynku.
Reasumując, przewoźnik farmaceutyczny do ważne ogniwo łańcucha logistycznego, bez którego trudno sobie wyobrazić sprawną i bezpieczną dostawę leków wszędzie tam, gdzie są one potrzebne.