Main content

Projektowanie hurtowni farmaceutycznej
Głos eksperta
15 listopada 2023

Projektowanie hurtowni farmaceutycznej

Jednym z obszarów działalności Pharmalink jest oferowanie wsparcia w projektowaniu hurtowni farmaceutycznych. Hurtownia musi spełniać bowiem szereg specyficznych wymagań prawnych, infrastrukturalnych czy technicznych. Jako firma z bogatym doświadczeniem w tej branży, możemy zaoferować naszym klientom kompleksowe wsparcie na każdym etapie tworzenia hurtowni farmaceutycznej.

Specyfika obrotu hurtowego produktami leczniczymi

Prowadzenie działalności w zakresie obrotu lekami wymaga wieloetapowego, długofalowego przygotowania. Dotyczy wszakże specyficznej klasy produktów, czyli leków. Odpowiednie warunki ich przechowywania i transportu mogą mieć kluczowe znaczenie dla ich działania, a tym samym, z perspektywy pacjenta, dla zdrowia, a nawet życia ludzkiego. Ma to również bardzo istotne znaczenie dla szerszej perspektywy czyli całej gospodarki lekami i bezpieczeństwa lekowego kraju. Ale to tematy na inne artykuły.

W świetle powyższych informacji, nie powinno zatem być dla nikogo żadnym zaskoczeniem funkcjonowanie szeregu obostrzeń, wymagań, przepisów i procedur związanych z obrotem produktami leczniczymi. Jest to bowiem tzw. działalność reglamentowana, czyli podlegająca konieczności uzyskania stosownego zezwolenia od właściwego organu administracji publicznej. To oznacza również konieczność poddawania się wszelkim kontrolom już na późniejszym etapie prowadzenia działalności.

Jednym z kluczowych obszarów w odniesieniu do prowadzenia obrotu produktami leczniczymi jest zadbanie o odpowiednią logistykę. Chodzi jednak nie tylko o sam transport leków do klientów. Istotną rolę odgrywa również przechowywanie tych produktów we właściwy sposób i określonych warunkach, a to oznacza m.in. projektowanie hurtowni farmaceutycznej. W tym obszarze z pomocą przychodzi doświadczenie i specjalistyczna wiedza Pharmalink.

Projektowanie hurtowni farmaceutycznej

W Pharmalink stawiamy przede wszystkim na elastyczne podejście, które pozwala stworzyć rozwiązanie szyte na miarę potrzeb klienta. Do realizowanych działań podchodzimy kompleksowo i nieustannie dążymy do rozwoju, o czym świadczy m.in. wprowadzanie nowoczesnych rozwiązań na różnych polach. Jednym z przykładowych obszarów, który pokazuje nasze zaangażowanie i możliwości jest projektowanie hurtowni farmaceutycznej.

Jak tłumaczy Karolina Milewska Z-ca dyrektora ds. projektów strategicznych Pharmalink, jest to bardzo złożony proces:

Zazwyczaj jest w to zaangażowanych dużo osób, włącznie z architektem, który na początku przygotowuje nam rysunek powierzchni, na podstawie otrzymanych od nas wytycznych. Nigdy nie jest tak, że za pierwszym razem powstaje ostateczny layout. Zawsze coś jeszcze powiększamy, pomniejszamy, architekt sprawdza wszystko pod kątem np. przepisów bezpieczeństwa pożarowego, dróg ewakuacyjnych, itd. Dział inwestycji daje uwagi od strony technologii wykonania – co jest możliwe do zrobienia, z co nie. Oczywiście zaangażowany jest też cały zespół po stronie naszego kontrahenta, przede wszystkim od strony oczekiwań i wymagań.

Naszą ofertę wyróżnia m.in. możliwość przygotowania szytych na miarę modułów hurtowni farmaceutycznej. Dzięki rozwojowi naszej bazy magazynowej, możemy przystosować posiadane wolne przestrzenie do specyficznych potrzeb prowadzenia hurtowni farmaceutycznej, która na dodatek będzie zlokalizowana w bardzo atrakcyjnym miejscu – w Łodzi – gdzie krzyżują się główne szlaki logistyczne w Polsce.

Wachlarz naszych możliwości, jeżeli chodzi o projektowanie hurtowni farmaceutycznej, jest bardzo szeroki. Możemy wygospodarować przestrzenie, by zbudować np. pomieszczenie chłodni, w której będzie panowała temperatura zgodna z wymogami produktów – np. w przedziale od 2 do 8⁰C. Możemy również wydzielić odrębne magazyny do przechowywania środków odurzających i psychotropowych czy cytostatyków. Nasza rola nie ogranicza się tylko do przygotowania czy projektowania, ale także jesteśmy w stanie kompleksowo obsłużyć powierzchnie.

Już na etapie projektowania hurtowni farmaceutycznej, jednym z kluczowych czynników, o jaki należy zadbać, jest bezpieczeństwo. Dlatego oferujemy pełen zakres nowoczesnych rozwiązań w dziedzinie monitorowania warunków przechowywania produktów leczniczych. Posiadamy nowoczesne systemy kontroli temperatury i systemy alarmowe. Oprócz tego możemy skorzystać z systemów kontroli dostępu, zaawansowanej ochrony przeciwpożarowej czy zapewnić ochronę całego obiektu.

Outsourcing usług w branży farmaceutycznej

Dlaczego warto współpracować z nami i powierzyć nam lub zaangażować nas w projektowanie hurtowni farmaceutycznej? Odpowiedź stanowi specjalizacja. Jako firma, która wyspecjalizowała się w świadczeniu kompleksowych usług dla klientów z branży farmaceutycznej, jesteśmy w stanie przygotować nie tylko rozwiązania szyte na miarę. Poprzez swoje zaangażowanie i doświadczenie, wspieramy naszych klientów w rozwoju ich codziennego biznesu, zdejmując z ich barków część procesów, dodatkowo zwiększając ich efektywność.

Kolejną zaletą partnerstwa z Pharmalink w tym obszarze jest również gwarancja otrzymania usługi zgodnej z najwyższymi standardami. Takie aktywności jak projektowanie hurtowni farmaceutycznej i jej późniejsze uruchomienie wymaga posiadania specjalistycznej wiedzy w zakresie obowiązujących procedur. Mowa np. o przepisach Dobrej Praktyki Dystrybucyjnej, określających m.in. standardy prowadzenia hurtowni farmaceutycznych, ale także o szeregu innych aktów prawnych czy wymogów formalnych, weryfikowanych np. przez Głównego Inspektora Farmaceutycznego.

Jeżeli zatem szukasz solidnego, sprawdzonego partnera, którego bez stresu możesz zaangażować w projektowanie hurtowni farmaceutycznej i który będzie wspierał rozwój Twojego biznesu poprzez oferowanie kompleksowych usług z zakresu farmalogistyki, zachęcamy do kontaktu z Pharmalink.

Porozmawiajmy!

Infolinia
800 111 203
E-mail
logistyka@pharmalink.pl