Rola szkoleń pracowników w zapewnieniu bezpieczeństwa podczas przewozu leków
Zgodnie z Dobrą Praktyką Dystrybucyjną, priorytetem jest zapewnienie odpowiedniego zarządzania łańcuchem dystrybucji leków. Dzięki temu ograniczone jest ryzyko wynikające z niewłaściwego przechowywania, transportu i dystrybucji leków. Istotną rolę odgrywają tutaj szkolenia pracowników, które – co ważne – nie są kierowane wyłącznie do kierowców, ale też do innych osób zajmujących się dystrybucją i magazynowaniem leków.
Dobra Praktyka Dystrybucyjna (DPD) a bezpieczny przewóz leków
Dystrybucja farmaceutyczna realizowana z wykorzystaniem zasad Dobrej Praktyki Dystrybucyjnej opiera się na kilku filarach. Należą do nich:
- Właściwe zarządzanie łańcuchem chłodniczym, czyli wytyczne, które dotyczą składowania i przewozu produktów farmaceutycznych wymagających przewozu w niskiej temperaturze. Przepisy te uwzględniają warunki przechowywania leków, wilgotność, a także wiele innych procedur, których celem jest zadbanie o jakość leków.
- Dokumentacja i ewidencja – podmioty, które zajmują się dystrybucją leków, są zobowiązane do prowadzenia pełnej dokumentacji sporządzonej z myślą o transporcie i przechowywaniu leków. Kluczową rolę odgrywają tu również audyty, w trakcie których bada się, czy wymagane przepisy i procedury są wdrażane w życie.
- Przestrzeganie przepisów prawa – Dobra Praktyka Dystrybucyjna wymusza na firmach zajmujących się transportem leków przepisów prawa farmaceutycznego, a także wielu innych przepisów, które regulują zasady i procedury transportu produktów leczniczych.
- Ochrona autentyczności produktów – w ramach DPD szczególny nacisk kładzie się na zapewnienie autentyczności produktów farmaceutycznych. Dzięki temu chroni się rynek produktów leczniczych przed tanimi podróbkami niskiej jakości.
- Zabezpieczenie przed zagrożeniami i sytuacjami nieprzewidywalnymi – DPD jest podstawą do sporządzania procedur dla sytuacji nadzwyczajnych, takich jak kradzieże, awarie sprzętu, fałszowanie leków itd.
Szkolenia pracowników również są bardzo ważną kwestią regulowaną w ramach DPD. W trakcie zajęć osoby odpowiadające np. za transport leków między aptekami są szkolone z ww. zasad i procedur, a także ze sporządzania właściwej dokumentacji i zachowania zasad bezpieczeństwa.
Należy podkreślić, że szkolenia, o których mowa, nie dotyczą wyłącznie osób odpowiedzialnych za przewożenie produktów leczniczych z punktu A do punktu B. Transport leków jest bardzo złożoną procedurą, która obejmuje:
- transport leków do szpitali, czyli DTH,
- transport leków do aptek, czyli DTP,
- magazynowanie leków,
- transportowanie w tzw. wąskich gardłach, czyli pomiędzy pojazdem a magazynem itd.
Dlaczego szkoli się pracowników z zakresu transportu i magazynowania produktów leczniczych?
Idea szkoleń jest prosta. W ich toku omawia się aktualne wymagania prawne, które dotyczą zasad magazynowania i transportu produktów leczniczych na podstawie przepisów prawa (Ustawa Prawo Farmaceutyczne). Okresowe szkolenie pracowników jest bardzo istotne, gdyż dotyczy zasad, które są stale nowelizowane i aktualizowane.
Z tego względu szkolenie pracowników z zakresu transportu i magazynowania leków jest kierowane przede wszystkim do osób, które:
- są odpowiedzialne za tworzenie procedur opartych o Dobrą Praktykę Dystrybucyjną,
- wykonują audyty działań realizowanych w ramach DPD,
- przewożą leki w określonych warunkach,
- zarządzają przedsiębiorstwami odpowiedzialnymi za przewóz towarów i sporządzają stosowne instrukcje przewozowe,
- są odpowiedzialne za podpisywanie umów w zakresie transportu i organizowanie wysyłek.
W praktyce oznacza to, że szkolenia kierowane są do osób, które pracują w takich podmiotach jak: firmy farmaceutyczne, działy szkolenia, działy kontroli jakości, hurtownia farmaceutyczna, a także w magazynach i firmach przewozowych oraz logistycznych.
Nowoczesne technologie komunikacyjne pozwalają na przeprowadzenie szkoleń w formie online. Jest to bardzo wygodna forma nauki, gdyż może zostać zrealizowana w praktycznie dowolnym momencie i bez konieczności dojazdu na teren ośrodka zajmującego się szkoleniem. Jak w przypadku wielu innych szkoleń tematycznych, również i te dzielą się na teoretyczne i praktyczne. Merytoryczną wartość dodaną stanowią zwłaszcza zajęcia praktyczne, które uwzględniają prawdziwe zdarzenia i pozwalają efektywniej wykorzystać dostępną wiedzę merytoryczną.
Podsumowując, farmalogistyka to złożone i skomplikowane zagadnienie, które stale wymaga zapoznawania się z ciągle aktualizowanymi przepisami. Rolą szkoleń jest odświeżanie zawartych informacji, a także doskonalenie umiejętności pracowników zaangażowanych w proceder obrotu farmaceutycznego. Dzięki regularnym szkoleniom do aptek i szpitali trafiają sprawdzone leki, które są autentyczne, bezpieczne i dopasowane do konkretnej formy leczenia pacjentów z określonymi jednostkami chorobowymi.