Main content

strategia ESG w Pharmalink
Aktualności
16 listopada 2023

ESG – to nasz istotny kierunek działań strategicznych

ESG to termin, który zaczyna być coraz częściej słyszany, zarówno wśród korporacji, jak i inwestorów. W Pharmalink stawiamy na zrównoważony rozwój biznesu poprzez planowanie, tworzenie i wdrażanie innowacyjnych rozwiązań w różnych obszarach naszej prowadzonej działalności. Jak realizujemy to w praktyce?

Spółka Pharmalink, wypełnia warunki firmy średniej i nie będzie objęta ustawowym obowiązkiem raportowania śladu węglowego przed 2025. Jednak mając na uwadze odpowiedzialność społeczną i wychodząc naprzeciw oczekiwaniom klientów rozpoczęliśmy działania przygotowujące nas do przyjęcia strategii ESG w 2024 roku.
W duchu zrównoważonego rozwoju już rozpoczęliśmy wiele aktywności, bo wiemy że małe działania tworzą wielką różnicę.

Co to jest ESG i jak wygląda w praktyce?

Skrót / termin ESG to składowa kilku obszarów: Środowiska (Environmental), Społecznej odpowiedzialności (Social) i Ładu Korporacyjnego (Corporate Governance).

Pod kątem tych kryteriów, analizuje się wpływ przedsiębiorstw na środowisko, relacje społeczne i jakość zarządzania. Inwestorzy i firmy uwzględniają te czynniki, aby wspierać zrównoważony rozwój i podejmować decyzje inwestycyjne z poszanowaniem środowiska, społeczności i zasad dobrego zarządzania. W praktyce oznacza to, że firmy i organizacje, które wdrażają wymogi w zakresie ESG, biorą pod uwagę, mierzą, raportują środowiskowe, społeczne i zarządcze (dot. ładu korporacyjnego) aspekty swojej działalności. Raporty ESG to podstawowy parametr jaki pozwoli na mierzenie efektów podjętych działań przez firmę.

Strategia ESG

Pharmalink, jak i inne spółki w Grupie Pelion, od wielu lat realizują standardy ESG – to ESG w wielu obszarach wpisało się w nasze wartości. Teraz w sposób bardziej ustrukturyzowany i zarządczy będziemy realizować strategię ESG i raportować jej kluczowe parametry.

Nowoczesny, ekologiczny budynek

Nowo otwarty w roku 2023 budynek Pharmalink – część biurowa i magazynowa, przy ul. Gillette 1 w Łodzi to przykład myślenia długofalowego w zakresie środowiska. Zastosowano w nim najnowocześniejsze rozwiązania technologiczne. Począwszy od izolacyjności termicznej budynku, tutaj wymagania projektowe zgodne z najnowszymi warunkami technicznymi obowiązującymi od roku 2021.
Co więcej? Na dachu hali 2 zainstalowane są panele fotowoltaiczne – mikroinstalacja o mocy wytwórczej 50kWp (zakładana roczna produkcja na poziomie 48-50MWh). W planach jest rozbudowa instalacji na potrzeby całej nieruchomości (wszystkich hal).

Z kolei oświetlenie LEDowe zainstalowane wewnątrz i na zewnątrz budynku ogranicza zużycie energii poprzez automatyczny system włączania się i wyłączenia gdy nikt nie wykrywa w pomieszczeniu osoby. Ponadto w magazynach zastosowano system sterowania DALI z automatyczną regulacją jasności, oprawy załączane po wykryciu człowieka.

Strategia ESG w Pharmalink zakłada także działania ekologiczne wykorzystując do tego celu nowoczesne rozwiązania w budynku siedziby, takich jak dystrybutor z wodą pitną, który podłączony jest pod sieć wodociągów (woda przefiltrowana), dzięki czemu redukujemy zużycie plastikowych baniaków na wodę. Klimatyzacja, to kolejny przykład proekologicznego rozwiązania. Klimatyzacja wraz z ogrzewaniem pomieszczeń magazynowych, wykorzystuje zespoły kanałowe klimatyzatorów, układy VRF ECOi i GHP. W efekcie jest mniejsza emisja gazów cieplarnianych. Źródłem ciepła dla instalacji centralnego ogrzewania jest współpracujący układ pomp ciepła typu powietrze-woda zlokalizowanych na dachu z kotłem gazowym w kotłowni, a w pomieszczeniach biurowych zastosowano klimakonwektory.

Biznes w myśl zasad zrównoważonego rozwoju

TRANSPORT
Pharmalink od 2019 roku posiada własną flotę pojazdów – 60 nowych dwukomorowych Mercedesów, które spełniają normy emisji spalin Euro 6c gr. III. Wszystkie pojazdy wyposażone są w innowacyjny systemem zarządzania temperaturami w komorach. Współpracujemy z przewoźnikami i posiadamy na wyłączną obsługę transportu farmaceutycznego około 600 zmapowanych i zwalidowanych samochodów, które spełniają normy emisji CO2. Nasze systemy transportowe pozwalają efektywnie planować trasy dostaw oraz optymalizować wypełnienie pojazdów.
Poprzez świadczenie usług dla wielu podmiotów jednocześnie, dostarczamy wiele przesyłek jednym transportem do danego odbiorcy. To w efekcie wpływa na redukcję śladu węglowego dla przesyłek poprzez ich agregację w zbiorczym środku transportu.

LOGISTYKA
Pharmalink posiada nowoczesne i energooszczędne magazyny i komory przeładunkowe. Nowoczesne centrum przeładunkowe i sortownia z dostępem do 17 doków przeładunkowych pozwalają znacznie ograniczyć czas rozładunku i załadunku pojazdów.
Z kolei Centralna Komora Przeładunkowa jest zlokalizowana w obiekcie posiadającym certyfikat BREEAM (BRE Environmental Assessment Metod), czyli należącym do klasy budynków proekologicznych wg światowych norm.
Wdrożyliśmy obsługę e-faktur. Planujemy wdrożyć projekt drukarek termicznych, które pozwolą zrezygnować z przekazywanych do tej pory klientom perforacji – ograniczymy zużycie materiałów eksploatacyjnych związanych z przygotowaniem etykiet transportowych i listów przewozowych.

Dowozimy Zdrowie

Ten claim, to zarówno misja naszej firmy, jak i flagowy projekt społecznej odpowiedzialności biznesu (CSR), który realizujemy nieprzerwanie od 2019 roku.

„Dowozimy Zdrowie”, to akcja społeczna, która zakłada bezpłatne dostarczanie soków do dzieci chorych onkologicznie. Tygodniowo do Oddziałów Onkologicznych i Hematologicznych Szpitala Klinicznego nr 4 im. Marii Konopnickiej w Łodzi dowożonych jest 312 soków tygodniowo. Napoje te pochodzą z ekologicznych upraw, więc są w 100% naturalne i wysoko odżywcze. Dlaczego to robimy? Bo wiemy, że dzięki takiej porcji witamin organizm ma więcej energii do walki z chorobą. A dodatkowo codziennie dostajemy piękną nagrodę w postaci szerokich dziecięcych uśmiechów. Do tej pory dostarczono ponad 70 tys. soków dla dzieci, ale mamy plan by było tego więcej – chcemy rozszerzyć akcję o kolejne oddziały onkologii i hematologii.

Wellbeing

Dbałość o dobrostan psychiczny i fizyczny pracowników to priorytet w kulturze organizacyjnej Pharmalink.

Aby zapewnić jak najlepsze wsparcie psychiczne oraz możliwość rozwoju osobistego, została wdrożona platforma Mindgram, do której dostęp mają wszyscy zainteresowani pracownicy. Dzięki niezliczonej liczbie nagrań i warsztatów organizowanych za pośrednictwem portalu wszystkie zatrudnione osoby mogą liczyć na profesjonalną pomoc i wsparcie, a także doskonalić tzw. umiejętności miękkie. Aplikacja gwarantuje całodobowo możliwość konsultacji z wykwalifikowanym psychologiem.

Dodatkowo w firmie została wdrożona platforma rozwoju kompetencji ICAN.
Kursy językowe, opieka zdrowotna oraz spotkania integracyjne to kolejne aktywności, które mają naszym pracownikom przynieść pozytywne korzyści.

Inny z projektów realizowanych w ramach idei szeroko pojętego wellbeingu to możliwość dołączenia do wspólnej praktyki jogi. Pracownicy Pharmalink już od dawna uczęszczają na zajęcia stacjonarne, teraz mają również możliwość ćwiczenia podczas cotygodniowych zajęć online. Zajęcia prowadzi Magda – joginka z kilkunastoletnim doświadczeniem zdobytym w Polsce i Indiach, potwierdzonym międzynarodowym certyfikatem Yoga Alliance (poziom RYT 500). Trening złożony z prostych ćwiczeń oddechowych, nauki medytacji i elementów rozciągania wspomaga redukcję stresu i pozwala zniwelować napięcie nagromadzone w ciągu całego tygodnia pracy. Joga daje naszym pracownikom poczucie równowagi w ciele i umyśle.

Wierzymy, że wszystkie aktywności realizowane dla naszych pracowników są ważne, ponieważ pozwalają „oczyścić” umysł i zadbać o swój dobrostan, a także zdrowie fizyczne. Dzięki czemu po raz kolejny potwierdzamy, że zdrowie jest wpisane w DNA naszej firmy!

Porozmawiajmy!

Infolinia
800 111 203
E-mail
logistyka@pharmalink.pl