Main content

outsourcing usług farmaceutycznych leki
Głos eksperta
10 sierpnia 2023

Outsourcing usług logistycznych

Outsourcing 4.0 usług logistycznych odnosi się do zaawansowanego podejścia do delegowania działań logistycznych do zewnętrznych dostawców, wykorzystując najnowsze technologie i innowacje. To również podejście do budowania nowych relacji przy współpracy. Nie chodzi tylko o przysłowiowe transportowanie paczki z punktu A do B. Chodzi o wielowymiarowe partnerstwo, a wręcz wyręczenie producenta z wielu procesów oraz przejęcie ich na siebie – na wyspecjalizowanego operatora logistycznego, tak aby producent ten czas mógł poświęcić na swoje core’owe działania biznesowe. W kontekście logistyki, oznacza to przeniesienie zarządzania procesami logistycznymi na wyższy poziom zaawansowania i efektywności poprzez wykorzystanie nowoczesnych narzędzi technologicznych.
Outsourcing 4.0 od jakiegoś czasu sprawdza się na rynku farmaceutycznym. Na czym on polega i jakie są jej podstawowe założenia?

Outsourcing 4.0 usług logistycznych – założenia

Firmą, która wdraża tę ideę w życie, jest Pharmalink. Podmiot ten jest wszechstronnym dostawcą usług logistycznych, który specjalizuje się w ciągłym udoskonalaniu procesów odpowiedzialnych za:

 • dostarczanie zasobów do konkretnych odbiorców,
 • zarządzanie istniejącymi zapasami,
 • zabezpieczanie wyrobów farmaceutycznych,
 • planowanie działań logistycznych,
 • współpracę z firmami farmaceutycznymi.

Reasumując, zgodnie z polityką Pharmalink outsourcing usług logistycznych ma na celu przeniesienie z producenta wielu obowiązków dotyczących zarządzania logistyką na barki wyspecjalizowanej firmy. W ten sposób można realnie usprawnić proces dostarczania leków i aktualizowania ich zapasów.

Jak działa outsourcing w praktyce?

Czym jest Outsourcing 4.0 w praktyce? Otóż jest to rozwiązanie, w ramach którego Pharmalink — jako podmiot specjalizujący się w logistyce branży farmaceutycznej — doradza firmom farmaceutycznym. Udzielane w ten sposób wsparcie ma bardzo szeroki zakres, gdyż dotyczy również dystrybucji bezpośredniej oraz przewozu produktów o charakterze weterynaryjnym.

Wdrożony outsourcing usług logistycznych leków pozwala firmom farmaceutycznym na skupieniu się na najważniejszych aspektach swojej działalności, m.in.:

 • produkcji leków,
 • przygotowywaniu wyrobów farmaceutycznych,
 • udoskonalaniu już istniejących produktów.

Outsourcing 4.0 to przede wszystkim stworzenie warunków dla wielowymiarowego partnerstwa pomiędzy firmą Pharmalink, a jej klientami. Współpraca ta nie ogranicza się wyłącznie do realizacji konkretnych zadań. Wręcz przeciwnie — polega na stworzeniu symbiotycznych więzi, które pomogą klientom skupiać się nad tym, co stanowi podstawę prowadzonego przez nich biznesu.

Celem wciąż udoskonalanego outsourcingu jest także dostosowywanie podejmowanych działań do potrzeb konkretnych firm. Podmioty farmaceutyczne mają bardzo podobny profil działalności, ale każda z nich ma nieco inne potrzeby, związane m.in. z:

 • zróżnicowanymi kanałami dystrybucji,
 • specjalizacją,
 • charakterystyką klientów docelowych itd.

Zakres usług świadczonych przez Pharmalink ma — używając terminologii technicznej — modułowy charakter. Dzięki temu obydwie strony mogą ustalić właściwy dla ich relacji poziom współpracy. Wszystko po to, aby podmiot korzystający z takich usług mógł zyskać jak najwięcej.

Czego dotyczy idea Outsourcingu 4.0?

Żeby zrozumieć, czego tak naprawdę dotyczy outsourcing usług logistycznych leków, warto podać przykłady konkretnych rozwiązań wdrażanych na linii Pharmalink — firma farmaceutyczna. Ich celem jest stworzenie gotowych rozwiązań, w tym technologicznych, które ułatwią kooperację pomiędzy obydwoma podmiotami. Mowa tu przede wszystkim o:

 • stale dopracowywanych integracjach systemowych,
 • nowatorskich interfejsach,
 • narzędziach usprawniających wymianę informacji.

Wszystko to sprawia, że współpraca ta staje się coraz bardziej transparentna, a co za tym idzie — najważniejsze decyzje są podejmowane szybciej i łatwiej.

Kolejnym, ciekawym przykładem rozwiązań wprowadzanych przez Pharmalink jest uruchomienie hurtowni farmaceutycznych, których działalność jest prowadzona na rzecz wybranych klientów. W ten sposób tworzy się jednostki, które są wyspecjalizowane w obsłudze konkretnego klienta. W ramach tych usług Pharmalink przygotowuje kompletną dokumentację, a następnie obsługuje hurtownię na każdej płaszczyźnie jej działalności.

Oszczędności 4.0, czyli outsourcing wdrażany w praktyce

Jedną z najważniejszych korzyści wynikających ze współpracy pomiędzy Pharmalink, a klientem docelowym, jest oszczędność czasu, pieniędzy i oczywiście środków. Dotyczy ona przede wszystkim:

 • redukcji kosztów wynikających ze wdrażania nowych rozwiązań w zakresie usług logistycznych,
 • minimalizacji ryzyka, które towarzyszy nowym inwestycjom,
 • możliwości skupienia się na najistotniejszych celach firmy.

Co więcej, firma korzystająca z rozwiązań, jakie oferuje outsourcing usług logistycznych ma również do dyspozycji wykwalifikowany personel, którego nie trzeba “na własną rękę” wdrażać. 

Dlaczego warto rozpocząć współpracę z Pharmalink?

Idea, jaką jest outsourcing usług logistycznych to zupełnie nowe spojrzenie na zjawiska zachodzące w branży farmaceutycznej. Pharmalink, to doświadczona firma, o której profesjonalizmie świadczą posiadane certyfikaty jakości ISO 9001:2015 oraz 27001:2013. Co więcej, podmiot ten realizuje szereg projektów dla firm o zróżnicowanej specjalności i celach biznesowych. Już samo to oznacza, że Pharmalink ma ogromne kompetencje w zakresie budowy zaplecza logistycznego.

Kolejną kwestią jest znacząca poprawa efektywności pracy firm i hurtowni farmaceutycznych, które już współpracują z tym podmiotem. Nowe rozwiązania takie jak WMS i TMS znacząco przyspieszają obrót przesyłkami i co najważniejsze — są idealnym rozwiązaniem dla podmiotów, które chcą elastycznie podchodzić do zmian na rynku farmaceutycznym. Nic dziwnego, że to właśnie Pharmalink jest niekwestionowanym liderem w zakresie obsługi zaplecza logistycznego branży farmaceutycznej.

Reasumując, sytuacja w przestrzeni logistyki farmaceutycznej sprawia, że producenci leków starają się optymalizować swoje kanały dystrybucyjne. Dzięki rozwiązaniom wprowadzonym przez Pharmalink jest to realnie możliwe, a przy tym opłacalne.

Chcesz szerzej porozmawiać z nami na ten temat?

Skontaktuj się z nami, aby dowiedzieć się, w jaki sposób spersonalizowany plan logistyczny może pomóc Wam odnosić sukcesy.

KONTAKT >>

Porozmawiajmy!

Infolinia
800 111 203
E-mail
logistyka@pharmalink.pl