Main content

przewóz leków psychotropowych
Głos eksperta
8 sierpnia 2023

Przechowywanie i przewóz leków psychotropowych

Przechowywanie leków psychotropowych wiąże się z koniecznością przestrzegania restrykcyjnych procedur. Sprawdźmy, jak robią to najlepsi i dlaczego warto im zaufać w kwestiach bezpieczeństwa. Jak zatem wygląda profesjonalne przechowywanie i przewóz leków psychotropowych? Zapraszamy do lektury!

Czym są leki psychotropowe?

Wokół leków psychotropowych narasta sporo mitów. Niektórzy sądzą nawet, że podaje się je wyłącznie w najtrudniejszych przypadkach chorób psychicznych. Co gorsza, szeroko rozumiana popkultura również dołożyła swoje „trzy grosze”, stawiając je w gronie preparatów pobudzających agresję czy całkowicie odmieniających psychikę człowieka. Oczywiście prawdą jest, że leki psychotropowe (ze względu na swój skład i właściwości) są objęte szczególnymi procedurami bezpieczeństwa, aczkolwiek stosowane pod nadzorem specjalisty mogą być z powodzeniem wykorzystywane w terapii pacjentów.

Czym zatem są słynne „psychotropy”? Otóż są to leki, które oddziaływają na pracę mózgu oraz układu nerwowego. Leki psychotropowe są ważnym narzędziem w leczeniu różnych zaburzeń psychicznych i pomagają poprawić jakość życia pacjentów. Na przykład mogą pomóc w leczeniu depresji, lęków, zaburzeń nastroju, schizofrenii i innych problemów psychicznych. Używa się ich nawet jako środki nasenne, a także… przeciwbólowe.

Bezpieczeństwo obrotu lekami psychotropowymi

Bezpieczny przewóz i przechowywanie leków psychotropowych są istotne z wielu powodów. Jednym z nich jest potencjalne trafienie ich w niepowołane ręce. Przyjmowanie psychotropów bez kontroli lekarza może stwarzać ryzyko wystąpienia działań niepożądanych, ryzyko nadużywania czy interakcji z innymi lekami, co może doprowadzić do poważnych zaburzeń, a w konsekwencji- utraty zdrowia, czy nawet życia.

Poza tym należy pamiętać, że obrót lekami psychotropowymi jest ściśle nadzorowany. Braki w dostawach skądinąd tak ważnych dla ludzkiego zdrowia preparatów medycznych mogą poważnie utrudnić leczenie pacjentów.

Jak zabezpieczamy leki psychotropowe podczas magazynowania?

W Pharmalink zachowujemy wszystkie niezbędne procedury, które są konieczne by:

 • zabezpieczyć leki przed kradzieżą,
 • zapobiec przyjęciu leków przez niepowołane osoby,
 • zapewnić optymalne warunki przechowywania i transportu leków.

Nasza hurtownia farmaceutyczna dysponuje specjalnym, wydzielonym magazynem w którym przechowywanie leków psychotropowych jest całkowicie bezpieczne. Dostosowaliśmy go do wymogów związanych z bezpieczeństwem, jak i dotyczących właściwego przechowywania medykamentów. Magazyn leków jest całodobowo monitorowany pod kątem odpowiedniej temperatury i wilgotności powietrza. Zwracamy również uwagę na „fizyczne” bezpieczeństwo leków, stosując kompletny system monitoringu wizyjnego.

Jak chronimy leki psychotropowe podczas kompletowania i wydawania?

Zapewnienie bezpieczeństwa przechowywania leków psychotropowych to złożony, wieloetapowy proces, który wymaga ścisłego przestrzegania procedur oraz czujności doświadczonego i systematycznie szkolonego personelu. W tym celu wprowadziliśmy m.in. takie procedury jak:

 1. Podwójna weryfikacja: każde skompletowane zamówienie jest sprawdzane przez kolejnego pracownika który potwierdza zgodność z zamówieniem
 2. Kontrola ilościowa i jakościowa: przeprowadzamy regularne kontrole aby upewnić się, że wydawane leki są zgodne z zamówieniami, a także dla pewności że nie doszło do uszkodzenia.
 3. Zwalidowany WMS: korzystamy z systemu który umożliwia kontrolę procesów magazynowych

Wszelkie działania które podejmujemy minimalizują ryzyko błędów i nieprawidłowości oraz zapewniają, że leki trafiają do odbiorców w sposób bezpieczny i zgodny z przepisami.

Dlaczego warto skorzystać z naszych usług?
 • Zapewniamy bezpieczne przechowywanie leków psychotropowych zgodnie z obowiązującymi procedurami GDP i ISO.
 • Dysponujemy doświadczonym personelem, który pracuje zgodnie z obowiązującymi przepisami,
 • Posiadamy zaawansowany system monitoringu, a także rozwiązania umożliwiające całodobową kontrolę dostępu do leków psychotropowych.
 • Do każdego z naszych klientów podchodzimy w sposób indywidualny, dostosowując się do jego potrzeb, wymagań i specyfiki pracy.
 • Posiadamy zaimplementowane i wdrożone systemy ERP, które ułatwiają wymianę informacji i usprawniają zarządzanie stanami magazynowymi.

Aby dostać się do hurtowni, wewnątrz której znajduje się pomieszczenie na leki psychotropowe trzeba mieć specjalne uprawnienia. Są to pomieszczenia z ograniczonym dostępem. Co więcej, aby się do nich wejść, trzeba przejść przez portiernię nadzorowaną przez oddział ochrony. Osoby, które pracują w naszej firmie, posiadają specjalne, kodowane karty, dzięki czemu każde wejście jest monitorowane i odnotowywane w systemie.

Jak zorganizować przewóz leków psychotropowych?

Odpowiedni, bezpieczny przewóz leków psychotropowych jest równie ważny co ich prawidłowe przechowywanie. Mając to na uwadze Pharmalink wprowadził szereg wielopłaszczyznowych zabezpieczeń:
1. Bezpieczeństwo pojazdów– odpowiednie zabezpieczenia pojazdów zwiększają bezpieczeństwo leków i uniemożliwiają ich kradzież

2. Zaufani, przeszkoleni kierowcy- osoby przewożące leki psychotropowe są regularnie szkoleni. Są świadomi zagrożeń, które mogą ich spotkać w trakcie przewozu leków.

3. Monitorowanie — posiadamy wdrożony system monitoringu GPS który na bieżąco przekazuje informacje o lokalizacji samochodu.

4. Infrastruktura — komory przeładunkowe wyposażone są w odpowiednio zaprojektowane pomieszczenia, które spełniają rygorystyczne wymogi prawne.

Jak w widać, w Pharmalink zawsze stawiamy na bezpieczeństwo i jakość, dlatego warto nam zaufać. 

Chcesz szerzej porozmawiać z nami na ten temat?

Skontaktuj się z nami, aby dowiedzieć się, w jaki sposób spersonalizowany plan logistyczny może pomóc Wam odnosić sukcesy.

KONTAKT >>

Autor: Magdalena Panek-Krężel, Osoba odpowiedzialna za nadzór nad obrotem środkami odurzającymi

Porozmawiajmy!

Infolinia
800 111 203
E-mail
logistyka@pharmalink.pl